Opravdu je třeba dávat cenu „Fair play“ od ČOV za to, že někdo nepodváděl?
Na internetu jsem narazila na článek o 15letém chlapci, který po dohrání golfového turnaje zjistil, že má špatný výsledek o dva údery, a tak nahlásil chybné skóre.
Za tento čin dostal ocenění Fair Play od Českého olympijského výboru. Rozhodně souhlasím, že je chlapec čestný a je třeba takový čin ocenit. Ale je opravdu třeba dávat za něco, co by mělo být standardem již v mladém věku u sportovců, cenu od olympijského výboru?
To tedy znamená, že mnoho mladých podvádí a tento mladý muž byl natolik čestný, že si nenechal výsledek, který mu nepatřil? Každý z nás někdy udělal chybu ve sčítání nebo nechtěně podepsal nižší výsledek. Možná ne každý, ale určitě se to mnoho hráčům stalo. A garantuji vám, že 999 lidí z 1000 to nahlásilo a byli nejspíš také diskvalifikováni.
Na vlastní oči jsem viděla, že hráči podvádějí, a to bohužel i na profesionální úrovni. Ale kromě toho, že poškodí všechny, kdo hrál turnaj s nimi, se s tím musí vyrovnat sami se sebou, pokud se na to nepřijde. Pokud se na to přijde, tak mu tu skutečnost, že podváděl, již nikdo neodpáře.
I tak mě to přivádí na myšlenku, že je třeba mladé pochválit za to, že upozornil na chybu. Ale měli bychom je za to oceňovat celostátně, místo abychom jim vštěpovali, že takové chování je správné a normální a není třeba za to rozdávat vavříny. Abychom děti do života naučili čestnosti a poctivosti? A neučili je, že když se k chybě přiznají,tak dostanou odměnu?
Nejspíš jsem ze staré školy, kde se to bralo jako věc, která je zcela normální. A nikdo si nedovolil na špatný výsledek u svého jména neupozornit. Každopádně je na každém, co si o tomto myslí. Nechám to zcela na vás.