DÁREK ZDARMA K NÁKUPU NAD 3000,- kČ . Zjistit více!

Život geniálního golfisty Moe Normana.

Moe Norman se narodil 10. července 1929 ve městě Kitchener v Kanadském Ontáriu. Mnohými byl považován za podivína či dokonce blázna. Když se však zeptali Tigera Woodse, kdo podle něj byl nejlepší „ball striker“ historie, tak označil právě jeho.

Je pravda, že Moe Norman nebyl uplně klasickým golfovým profesionálem. Traduje se historka, kdy na PGA Tour hrál s Fredem Couplesem a Colinem Montgomeriem, kdy si druhý zmiňovaný půjčil od Normana týčko, které při odpalu zlomil. Ten se údajně rozbrečel, protože s tímto týčkem hrál již 12 let bez toho, aniž by ho zlomil.

I to vypovídá o tom, že nebylo vše pro Normana růžové. Fred Couples dokonce prohlásil: „S tím bláznem odmítám hrát“. Na to konto také Moe Norman zanevřel na Americkou PGA Tour.

Moe Norman vyhrál mnoho turnajů na profesionální kanadské Tour. Svůj první turnaj vyhrál už v roce 1949 a byl jím jednodenní amatérský turnaj pro mistrovské hráče. Nakonec hrál v polovině padesátých let na Senior PGA Tour. Ale hlavně se účastnil Kanadské golfové tour, kde exceloval. Vyhrál mnoho turnajů, a dokonce měl na kontě několik desíte hole-in-one.

Norman byl také průkopníkem tzv. „one plane swing“, kdy se jedná o jednopákový systém golfového švihu. Na rozdíl od většiny golfistů, kteří používají dvoupákový styl. Norman stál s nohama hodně od sebe, ruce držel neustále před sebou a příliš nepracoval zápěstím. To mu dovolovalo neuvěřitelnou kontrolu nad míčem. Díky tomu získal více jak 33 vítězství a 17 es v průběhu kariéry na Canadien Tour.

V roce 1995 byl zařazen do kanadské golfové síně slávy a bohužel v roce 2004 nás navždy opustil. Dodnes panují spekulace, jestli trpěl autismem, jak někteří tvrdí nebo bylo jeho podivínství následkem dopravní nehody, kterou zažil v mládí. Norman také napsal dvě knihy, které byly publikovány. Přesto, že ho mnoho lidí považovalo přinejmenším za podivína, který odehraje více jak 1000 míčků denně na cvičné louce, byl opravdovým mistrem.

Existuje několik nahrávek jeho golfových klinik, které dělal pro své fanoušky a ukazoval na nich, jak je jeho hra přesná. Dával rozhovory do medií a nebál se kritizovat PGA Tour a chování některých profesionálních golfistů. Přesto, že byl bezesporu geniálním golfistou, tak si nevysloužil obdiv, který by určitě zasloužil. Díky své podivínské povaze ho mnoho lidí odsoudilo a on nemohl naplno naplnit svůj golfový potenciál.

Každopádně jeho odkaz inspiruje dodnes, a dokonce jsou v Americe i golfové školy, které vyučují jeho golfovou techniku. Pokud vás tento golfista zaujal, tak se můžete podívat i na webové stránky o jeho osobě https://moenorman.org/  a dozvíte se celou historii tohoto geniálního golfisty. Každému golfistovi doporučuji si o něm přečíst, či se podívat na některé jeho video, které uvidíte níže zde… jedná se o velice zajímavou historii a jiný pohled na golf, než měli všichni ostatní.

foto: mounorman.org

Nicole The Gang Chef

Jsem Nicole a tak trochu to tady vedu:-). Pokud máte nějaké připomínky, nebo nápady tak budu moc ráda. Každý kdo zabloudí na ANGX je zde vřele vítán.

Napsat komentář

Shopping cart

0
image/svg+xml

No products in the cart.

Continue Shopping